Lyme Hastalığı Nedir?

Lyme hastalığı, Borrelia burgdorferi isimli bakteri türünün neden olduğu bir enfeksiyondur. Bu bakteri çoğunlukla kara ayaklı keneler (Ixodes scapularis ve Ixodes pacificus) tarafından taşınır. İnsanlar ve hayvanlar, bu keneler tarafından ısırıldıklarında Lyme hastalığına yakalanabilirler. Adını, ilk kez 1975'te tanımlandığı Connecticut kasabasından alan Lyme hastalığı, potansiyel olarak ölümcül bir enfeksiyondur. Erken müdahale edilmezse insanlarda ve köpeklerde kötü sonuçlara yol açabilen bu bakteriyel enfeksiyon; eklem hasarına, ölümcül kardiyak komplikasyonlara, böbrek yetmezliğine ve nörolojik işlev bozukluğuna sebep olabilir.


 

Lyme Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde Lyme hastalığının belirtileri genellikle belirsiz ve hafiftir. Belirtiler, 4 hafta içinde kendini göstermeye başlar. En yaygın belirtiler ise şunlardır:
 
  • Isırılan bölgede hafif bir kızarıklık veya şişlik
  • Lenf nodüllerinde şişlik
  • İştahsızlık
  • Ateş
  • Topallama
  • Eklem ağrısı


Lyme Hastalığına Sebep Olan Bakteri Çeşitleri Nelerdir?

Lyme hastalığı, borrelia burgdorferi ve bazen de borrelia mayonii bakterilerinin neden olduğu bir enfeksiyondur.

 
 

Köpeklerde Lyme Tanısı Nasıl Konulur?

Lyme hastalığı tanısı genellikle klinik belirtiler ve laboratuvar testleri ile konulur. Veteriner hekim, kenenin ısırığına takiben belirtilerin ortaya çıkması ve belirli kan testlerinin sonuçlarına dayanarak bir tanı koyabilir. 


Köpeklerde Lyme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lyme hastalığının tedavisi genellikle antibiyotiklerle yapılır ve tedavi süresi birkaç hafta ila birkaç ay arasında değişebilir. Tedavi, hastalığın ciddiyetine ve köpeğin genel sağlık durumuna bağlıdır. Hastalık çeşitli organları ve sinir sistemini etkilerse bu semptomlara yönelik ek tedaviler uygulanabilir. 


Köpeklerde Lyme Hastalığı Ölümcül müdür?

Laboratuvar ortamında yapılan araştırmalar, hemen tedavi edilen köpeklerin tamamen iyileşme şansının yüksek olduğunu göstermiştir. Tedavi ertelenirse, iyileşme çok daha uzun sürebilir ve uzun süreli klinik bakım gerektirebilir. Uzun süre tedavi edilmeyen enfeksiyon, geri dönüşü olmayan doku hasarına neden olabilir ve dolayısıyla ölümle sonuçlanabilir. 


Lyme Hastalığı Bulaşıcı mı?

Lyme hastalığı, keneler tarafından taşınan bir bakteri olan Borrelia burgdorferi yoluyla bulaşır. Bu nedenle, doğrudan hayvandan hayvana veya insana bulaşmaz.
 

Lyme Hastalığında Aşılamanın Önemi

Lyme aşısı yavru ve yetişkin köpeklere uygulanabilir. Lyme için aşılama, Lyme hastalığı olan bölgelerde yaşayan veya bu bölgelere seyahat eden köpekler için düşünülmelidir.


Lyme Hastalığı Köpekten İnsana Bulaşır mı?

Köpekten insanlara doğrudan Lyme hastalığı bulaşması mümkün değildir. Ancak bir köpek, üzerindeki keneyi insanlara taşırsa kene bu hastalığa ısırık yoluyla sebep olabilir.
  

Lyme Hastalığı Köpekten Köpeğe Geçer mi?

Lyme hastalığı, köpekten köpeğe doğrudan bulaşmaz. Ancak bir köpek, üzerinde taşıdığı keneleri diğer köpeklere veya hayvanlara taşırsa bu hastalık yayılır. Bu yüzden evcil hayvanlarda kene kontrolü oldukça önemlidir.